Urządzanie pokoju dla nastolatka lub nastolatki może stać się sporym wyzwaniem. Młodzież w tym wieku chce mieć coś do powiedzenia na temat sposobów urządzenia ich pokoju, więc bez wątpienia powinna uczestniczyć w meblowaniu pokoju, albo chociaż podpowiadać. Problemem może stać się choćby wybór łóżka. Powinny być ładne, by nastolatce czy nastolatkowi się spodobało. Nie mniej ważne są jednak inne kryteria wyboru. Jakie to kryteria? Jak wybrać łóżko młodzieżowe?
Młodzież cały czas jeszcze rośnie
Wybierając łóżko dla dzieci, wielu dorosłych mniej koncentruje się na wyborze idealnego, bowiem dziecko rośnie i łóżka i tak szybko trzeba wymieniać na inne. Młodzież jednak nadal rośnie, nie oznacza to jednak, że łóżko za rok czy dwa okaże się za małe, ale może okazać się mniej wygodne. Młodzież szybko osiąga wzrost dorosłej osoby i to powinno nas skłonić do wyboru łóżka, które ma około 200 cm długości, najlepiej nieco dłuższego. Z uwagi na to, że ciała młodzieży cały czas się jednak zmieniają, warto pamiętać o tym, by łóżko było wygodne i teraz i za jakiś czas. Rozsądnie jest więc wybierać łóżko w miarę szerokie. Niektórzy polecają łóżka o szerokości 90 cm. Owszem, i na takich można się w miarę wygodnie wyspać. O wiele wygodniejsze jednak są łóżka o szerokości około 120 – 140 cm. Nawet jeśli bowiem nastolatek lub nastolatka nieco przytyje, nadal łóżko będzie meblem, na którym będzie spać w dużej wygodzie.
Wielość łóżka, a wielkość pokoju
Zastanawiając się jak wybrać łóżko młodzieżowe, trzeba jednak też brać pod uwagę wielość pokoju i jego wystrój. Jeśli pokój jest dość mały, kupienie dużego i nierozkładanego łóżka spowoduje, że w pokoju będzie o wiele mniej miejsca niż wcześniej. Nastolatek lub nastolatka może wiec docenić wygodę łóżka, a jednocześnie znienawidzić je dlatego, że zagraca pokój. Nie oznacza to jednak, że na siłę trzeba kupować łóżka o mniejszych wymiarach. Czasami dobrym wyborem w takiej sytuacji jest łóżko składane, przy bardzo małych pokojach sprawdzi się zaś łóżko piętrowe. Pod nim można – na przykład – zaaranżować miejsce do pracy, dzięki czemu pomimo nowego umeblowania, pokój nadal pozostanie w miarę przestronny.
Łóżko, które można przemalować
Planując zakup łóżka młodzieżowego, od razu warto odrzucić wszelkie, których wyglądu nie da się zmienić. Młodzież lubi zmiany. Jeśli nie chcemy, by za jakiś czas nastolatek naciskał nas na wymianę łóżka, bo poprzednie przestało mu się podobać, warto stawiać na takie, które w razie potrzeby można przerobić, przemalować czy okleić inną okleiną, tak by zmieniło swój wygląd. Rozsądnie też jest kupować łóżko z wymiennymi materacami. Taki mebel może okazać się większym wydatkiem, ale i szansą na oszczędność. Jeśli bowiem pojawi się konieczność zmiany łóżka młodzieżowego, nie będzie trzeba wymieniać całego mebla. Zmiana jego wyglądu i zmiana materaca na nowy spowoduje, że łóżko zyska nowy wygląd i będzie dużo wygodniejsze, dzięki czemu nastolatek lub nastolatka znowu je polubi i z przyjemnością będzie chodzić spać.