Nie wszyscy wiedzą, że posiadanie klasycznego, drewnianego stołu, ma szereg istotnych zalet. Co więcej, nie chodzi tu wcale o design, czy też o funkcjonalność mebla. Wręcz przeciwnie – każdy, wykonany z drewna stół, ma swoją ściśle określoną duszę.
Niezastąpiony aromat
Niekwestionowaną zaletą każdego stołu drewnianego jest jego niesamowity zapach. Każde drewno pachnie żywicą, ale też wieloma innymi, aromatycznymi zapachami. Dlatego nowy stół będzie – przynajmniej przez jakiś czas – wypełniał dane wnętrze wyjątkowym zapachem i bogatym aromatem. Warto uwzględnić ten aspekt nie tylko przy podejmowaniu decyzji o wyborze stołu, ale też w kontekście doboru odpowiedniego rodzaju drewna.
Wyjątkowa faktura
Istotną zaletą każdego stołu drewnianego jest jego wyjątkowa faktura. Oczywiście mowa tu o meblach, które nie są polakierowane, gdyż w ich przypadku faktura zawsze pozostaje gładka i nieskazitelna. Stoły drewniane (tutaj) są ciepłe w dotyku (w przeciwieństwie do np. stali lub tworzyw sztucznych). Są one też lekko chropowate, a co za tym idzie – wyróżniają się też wyjątkową i niepowtarzalną fakturą słoi. Mowa tu oczywiście o meblach, które są wykonane w całości z drewna.
Meble na lata
Z reguły stoły drewniane to meble na lata. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że modele te są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nikogo już nie dziwi fakt, że klasyczny stół wykonany z drewna, to model o wyjątkowych i niepowtarzalnych właściwościach. Nawet, jeśli z biegiem czasu pokrywa się on kurzem i zaczyna – co oczywiste – skrzypieć, to jednak stale zyskuje on na wartości. Bądź co bądź – większość kosztownych antyków, to meble, które są wykonane z drewna. Jeśli zatem ktoś ma takie stoły na stanie, koniecznie powinien je odrestaurować.
Podsumowując, każdy stół drewniany to coś więcej, niż tylko nogi, blat i kilka wkrętów. To przede wszystkim wyjątkowa historia, ale też i niepowtarzalny klimat, jaki niesie ze sobą ów mebel. Dlatego nie warto wyrzucać tych mebli z własnej, domowej aranżacji przestrzeni użytkowej.